Finances of Food Challenge: Grocery Trip #1

Last night, I went to Publix for my first grocery trip during the Finances of Food challenge I embarked on yesterday. I think I did very well picking up $121.12 worth of food for only $62.36– almost a 50% discount. I think this challenge may help me create my own grocery book as well. I logged in everything I purchased and discounts that applied to each item, added tax, and figured out the actual cost per item. In this case, my grocery store trip looked like this:

Item  Price   Add’l Disc  Tax Qty  Total   Actual Cost Per Item  Savings
Almond Breeze Milk  $  2.99  $           1.10 0 2  $    4.88  $            2.44 18%
Breakstone Sour Cream 16 oz  $  1.00  $                –   0 1  $    1.00  $            1.00 0%
Coffee Mate Creamer  $  1.25  $           1.50 0 2  $    1.00  $            0.50 60%
Crisco Vegetable Oil  $  3.77  $           3.77 0 2  $    3.77  $            1.89 50%
Publix Egg Nog  $  1.99  $                –   0 1  $    1.99  $            1.99 0%
DelMonte Petite Tomatoes  $  1.57  $           1.57 0 2  $    1.57  $            0.79 50%
Capri Sun 10 Pk  $  2.00  $                –   0.22 2  $    4.22  $            2.11 0%
Cool Whip Topping  $  2.05  $           2.05 0 2  $    2.05  $            1.03 50%
Finish Quantum Dish Detergent  $  6.99  $           1.50 0.49 1  $    5.98  $            5.98 14%
Musselman Apple Sauce 6 Pk  $  2.33  $           2.33 0 2  $    2.33  $            1.17 50%
Squash Zucchini  $  1.51  $                –   0 1  $    1.51  $            1.51 0%
Yellow Squash  $  1.49  $                –   0 1  $    1.49  $            1.49 0%
Kellogg’s Frosted Flakes  $  4.37  $           4.37 0 2  $    4.37  $            2.19 50%
Baking Soda Arm & Hammer  $  0.59  $                –   0 1  $    0.59  $            0.59 0%
Swiss Miss Hot Chocolate  $  1.99  $           1.99 0 2  $    1.99  $            1.00 50%
Food For All Donation  $  1.00  $                –   0 1  $    1.00  $            1.00 0%
Baking Powder  $  0.97  $                –   0 1  $    0.97  $            0.97 0%
Birds Eye SteamFresh Veg  $  1.19  $           2.19 0 3  $    1.38  $            0.46 61%
Mahatma Jasmine Rice  $  2.49  $                –   0 1  $    2.49  $            2.49 0%
Philadelphia Cream Cheese  $  1.25  $                –   0 1  $    1.25  $            1.25 0%
Kraft Shredded Cheese  $  2.00  $           1.00 0 2  $    3.00  $            1.50 25%
Oranges  $  0.89  $                –   0 1.05  $    0.93  $            0.89 0%
Sweet Potatoes  $  0.39  $                –   0 1.79  $    0.70  $            0.39 0%
Red Seedless Grapes  $  1.49  $                –   0 2.31  $    3.44  $            1.49 0%
Tollhouse Cookies  $  3.49  $           5.49 0 2  $    1.49  $            0.75 79%
Cranberries  $  2.99  $           2.99 0 2  $    2.99  $            1.50 50%
Cranberries  $  2.99  $           2.99 0 2  $    2.99  $            1.50 50%
Bananas  $  0.69  $                –   0 1.86  $    1.28  $            0.69 0%
Potatoes Idaho, 5 lb bag  $  1.99  $           1.00 0 1  $    0.99  $            0.99 50%
Eggland’s Best Eggs  $  3.71  $                –   0 1  $    3.71  $            3.71 0%
Publix Coupon  $      –    $           5.00 0 1  $  (5.00)    
TOTAL          $  62.36    

Believe me when I tell you it looks much prettier in Excel. Twelve of my thirty items were at least 50% percent off and the $5 0ff $50 Publix coupon really kicked me into gear. On the receipt, it breaks down my savings this way: $43.42 in Store Savings (weekly ad sales basically) and $15.34 in coupons for a total of $58.76 in savings for about two hours’ worth of work which included making the list, cutting coupons, shopping, and putting everything away. $29.38 an hour? That’s more than I make at my job before taxes. So, yes please.

Now comes the hard part for me personally– actually using all the food I bought.

Advertisements

2 thoughts on “Finances of Food Challenge: Grocery Trip #1

  1. Interesting! I definitely need to get a handle on how I shop at the food store. I’m thinking of trying to use cash only when I grocery shop and see how I do with that!

    Reply
    • If you are going to try that, I cannot tell you enough– TAKE A CALCULATOR and small notebook and pen. You need to track what you’ve bought, grocery items rarely have price tags on them, and if you go into things like produce you have to weigh them and do the math. When I pay in cash, like I did above, I usually have my list from SouthernSavers ready. This includes prices so I can predict how much I’m going to spend. Then, I usually take a little under twice that amount because I know I’ll be buying things that aren’t on that list like milk, eggs, produce, meats, or something NOT on sale. Those are the items I track so I don’t overspend.

      Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s